Math

edf40wrjww2CF_PaperMaster:Desc
1.    A 1998 Nissan Altima GXE is advertised for $17,990 with a down payment of $1,500. How much must be financed?
Ans:
Total Car Cost        : $17990.00 ¡K¡K¡K¡K¡K.. (1)
Down Payment            : $1500.00 ¡K¡K¡K¡K¡K¡K (2)
Amount to Finance    : $16490.00 ¡K¡K¡K¡K¡K¡K (1) ¡V (2)

2.    Auto Zone has a special on fuel filters. Normally, the price of one filter is $15, but with this sale, you can purchase two filters for only $27. How much can you save by purchasing two filters at the sale price?
Ans:
Price of one filter    : $15.00¡K¡K¡K¡K¡K.. (1)
Price of 2 filters (regular) [ 2 x $15.00] : $30.00 ¡K¡K¡K¡K¡K.. (2)
Price of 2 filters (sale)  : $27.00¡K¡K¡K¡K¡K.. (3)
Savings                       : $3.00¡K¡K¡K¡K¡K.. (2) ¡V (3)

3.    If sugar costs $2.87 for 80 ounces, what is the cost per ounce, rounded to the nearest cent?
Ans:
Sugar Cost (for 80 ounces)    : $2.87 ¡K¡K¡K¡K¡K.. (1)
Sugar Cost (for 80 ounces): 287 cents...¡K¡K¡K.. (2)
Cost per ounce     : 4 cents ¡K¡K¡K¡K¡K (3) [ (2) / 80 = 3.5875 ~ 4 ]

4.    If a picture frame costs $30 and the tax on the frame is 6% of the cost, how much is the tax on the picture frame?
Ans:
Cost of the Frame    : $30.00 ¡K¡K¡K¡K¡K.. (1)
Tax percentage    :  6.0% ¡K¡K¡K¡K¡K... (2) [6.0 / 100]
Tax on Frame         : $1.8 ¡K¡K¡K¡ ...
Word (s) : 831
Pages (s) : 4
View (s) : 900
Rank : 0
   
Report this paper
Please login to view the full paper